Debata, podatek importowy surowce konstrukcyjne z 1% na 2%

Moderatorzy: Prezydent, Marszałek Kongresu

Tobi1st
ID w grze:: 3911664
Nick z gry: Tobi1st
Partia w grze: PDL

Debata, podatek importowy surowce konstrukcyjne z 1% na 2%

Postautor: Tobi1st » 30 sty 2019, o 11:28

Witam, chciałbym przedyskutować sprawę podniesienia podatku importowego na surowce konstrukcyjne (domkowy raw) z 1% na 2%.

Założenie to ochrona interesów rodzimych obywateli (nawet zaledwie kilku) przed obcą konkurencją. Zmiana planowana na okres tymczasowy od 2 tygodni do miesiąca, by sprawdzić wpływ zmian na gospodarkę. Chciałbym podkreślić fakt, że wpływy z ostatniego tygodnia z całego podatku importowego wyniosły 28618 epln co stanowiło 1.51% tygodniowego wpływu do budżetu a jest to całość podatku importowego, którego część konstrukcyjna jest znikoma (obecnie cały obcy potencjalny podatek z rynku z wystawionych ofert wynosi 2473,38 epln, dla podkreślenia sam codziennie odkładam do budżetu ponad 1500 epln jako praca managera). Jest to gałąź tak marginalna, że zmiany nawet te niekorzystne w żaden sposób nie spowodują zamieszania, bez problemu możemy pozwolić sobie na taki eksperyment. Jeśli będzie taka potrzeba wstawię scr z danymi, na podstawie których robiłem wyliczenia.

Tengel Lind
Kongresman
ID w grze:: 2394457
Nick z gry: Tenge_Lind
Partia w grze: Partia Imperialna

Re: Debata, podatek importowy surowce konstrukcyjne z 1% na 2%

Postautor: Tengel Lind » 30 sty 2019, o 17:17

Hmmm... Minister gospodarki kiedyś był i to brzmi jak człowiek co się do tego nadaje. Dodatkowo co do samej propozycji chyba nie ma przeciwwskazań co do wypróbowania.

P.S. większość państw z czołówki erepublik ma podatki importowe po 1% lub 99% (Serbia ma praktyczne embargo na wszystkich przez to).

Stoeff
Kongresman
ID w grze:: 2648236
Nick z gry: Stoeff

Postautor: Stoeff » 30 sty 2019, o 18:14

Popieram powyższe jednak nie tylko co do surowca ale także wnoszę na powyższych zasadach o podniesienie cła na domki.
Teraz mam pytanie czy powinienem otworzyc dodatkową debate czy od razu tu zagłosujemy nad propozycja podniesienia cła na domki z 1% na 2% ? Motywy sa takie same jak wyzej.

Wg mnie argument że cena wzrośnie i że kasa wypłynie bo ePl będą kupować zagranica dla mnie jest chybiony bo nie ma żadnych statystyk co do tego jaka to miałaby być kwota. Zadaje pytanie jak się ma kwestia obcych handlarzy, ktorzy sprzedaja domki na ePl rynku, to w ten sposob cc nie wyplywa ??? Wg mnie lepiej zeby zostało w polskie rece. Pomysł sprawdzenia jak to bedzie działac przez miesiac jest jak nabardziej poprawny. Ponadto nie zgadzam sie na dyskryminacje handlarzy domków i surowca z handlarzami broni ktorzy maja konfortową stawke cła 99%

machine9898
Kongresman
ID w grze:: 1126402
Nick z gry: machine9899

Postautor: machine9898 » 30 sty 2019, o 18:48

Co to HRaw - nie znam tego rynku, ale ceny wydają się bardzo niskie w ePL, a kupują to tylko producenci domków. Nie ma tu VAT i na tej taniości niekoniecznie korzysta ktokolwiek z ePL (ktoś przyleci i kupi, jak jest tanio), a tym bardziej budżet (brak VAT). Można spróbować, obserwować IMO, ale jak tylko zabraknie towaru na rynku, to trzeba wrócić.
Domki - ceny nigdy nie były tu najniższe, a poza importowanymi ceny są wysokie. Na zwiększeniu ceny stracą kupujący - raczej dwukliki, ludzie których nie stać/nie są zainteresowani/nie wiedzą że to możliwe, by wylecieć gdzieś i kupić z 10 domków na zapas taniej. Co z tego, że być może trochę zarobi budżet, a może i nie, trochę więcej producenci domków, jak to w całości kosztem kupujących domki u nas. Jestem przeciw.
Import 99% daje się na produkty, które eksportujemy i nie potrzeba nam importu. Na te, które potrzebujemy importować jest konieczny 1%.

cackoa
Kongresman
ID w grze:: 2940189
Nick z gry: cackoa

Postautor: cackoa » 30 sty 2019, o 21:07

Chyba jest za mała konkurencja na naszym rynku aby blokować dostawców z zagranicy. Ceny i tak są wysokie. Kupuję co tydzień ze łzami w oczach.

Awatar użytkownika
Majbus
ID w grze:: 1202578
Nick z gry: Mr Majbus
Partia w grze: eNDecja

Postautor: Majbus » 31 sty 2019, o 08:28

Eksperyment to nic złego, ale to nie będzie działać.

Będę głosował przeciw

Tobi1st

Postautor: Tobi1st » 31 sty 2019, o 09:11

Obecne ceny u nas są i tak jednymi z najniższych na rynku, jeśli damy zmonopolizować rynek (co w wielu innych już się stało) to nie tylko będziemy płakać, ale i zacznie nas dupa piec, kiedy ustawi sobie ceny, jakie będzie chciał. Można powiedzieć, że wtedy ożywi się konkurencja wraz z większą opłacalnością, ale powiedzcie mi komu jeszcze się chce produkować, trzeba wyliczać, pilnować, kalkulować za psi grosz (przeważnie, bo czasem można zarobić), nowych fabryk nikt nie zbuduje, bo są nierentowne, a i nie każdego na nie stać.

CUMEOH G
ID w grze:: 7296142
Nick z gry: CUMEOH G

Postautor: CUMEOH G » 31 sty 2019, o 09:29

Nadal mi się nie udało wyliczyć większy zysk od produkcji domków, aniżeli od produkcji innych produktów zatrudniając pracowników. Co do HRaw to nie obserwowałem rynek w ogóle. Może Tobi1st nam powie ile tego towaru dziennie schodzi.
Co do podatków, czy istnieje opcja ustawienia podatku VAT dla domków na 0%, przy pozostawieniu podatku importowego na 1%. W taki sposób producenci krajowi domków będą mieli trochę przewagi w stosunku do importerów, bez podstawy dla podniesienia ceny dla nabywców. Trzeba też wziąć pod uwagę ile by na tym budżet państwowy stracił. Czy istnieje jakaś statystyka może?

DonaldMcKwacz
ID w grze:: 6739970
Nick z gry: DonaldMcKwacz
Partia w grze: PPP

Postautor: DonaldMcKwacz » 31 sty 2019, o 11:30

Po zerknięciu na polskie PKB w gałęzi domków myślę, że polskich producentów hrawu jest po prostu zbyt mało, żeby zaspokoić popyt. Podobnie jest z domkami. Więc jeśli podwyższymy podatek importowy hraw lub domki, to Polacy będą musieli latać do innych krajów, żeby je kupić, bo na naszym rynku ich nie będzie.

Tak więc według mnie bezsensowny eksperyment.

Awatar użytkownika
Newstolemy
Kongresman
ID w grze:: 1900748
Nick z gry: Newstolemy
Partia w grze: PWL

Postautor: Newstolemy » 31 sty 2019, o 15:44

Brak postaw ekonomicznych.
Temat do zamknięcia.

Gizzley
ID w grze:: 2306912
Nick z gry: Gizzley

Postautor: Gizzley » 31 sty 2019, o 18:14

Ja wypowiem się jak zobaczę cyferki .

Tobi1st

Postautor: Tobi1st » 31 sty 2019, o 20:11

Towaru schodzi tyle, co kot napłakał i to żaden problem, że mamy tylko kilku producentów rodzimych, bo zapotrzebowanie wcale nie jest wielkie, ba, nawet nie jest średnie, podejrzewam, że sam "darro5" który wystawia obecnie 213 sztuk mógłby utrzymać rynek na około tygodnia samą tą ofertą. Niestety nie prowadzę statystyk ile tego schodzi dziennie, gdyby ludzie, którzy wystawiają domki na rynku, faktycznie kupowali głównie z rynku naszego to już dawno nie byłoby co kupić.
Przykładowo produkcja Q5 wymaga 120 jednostek, a rynku jest 5 polskich ofert to już 600 jednostek a wystawionego rawu jest 844 sztuki, wiadomo nie produkują jednego dziennie, ale co z resztą domków, które są znacznie częstsze i łatwiejsze w produkcji?
Co do bezpodstawności ekonomicznych podejrzewam, że zapomnieliście czyje interesy reprezentuje kongres, skoro państwo nie traci, uchwaliłbym ustawę nawet dla jednej osoby, zwłaszcza że omawiane sprawy to projekt z założenia tymczasowy i na jego podstawie można by mieć konkretne dane przeliczeniowe.
Minęło 24h w debacie, czy będzie głosowanie ?

Gizzley
ID w grze:: 2306912
Nick z gry: Gizzley

Postautor: Gizzley » 31 sty 2019, o 23:35

Zakładam głosowanie w tej sprawie jak i w sprawie cła na domki .